קלאודיוס האל

4 במאי 2018

כמה אירוני שמו של הספר 'קלאודיוס האל' המגולל את קורות גיבורו הנכה, הצולע והמגמגם, הידוע בשם המלא טיבריוס- קלאודיוס- דרוסוס- נירון- גרמניקוס, שהצליח לשרוד את ההרעלות, ההתאבדויות ושאר המיתות המשונות שאירעו בחצר הקיסרות הרומאית במהלך המאה הראשונה לספירה, ובכך שוב מוכיחה ההיסטוריה שיש לה חוש הומור מצוין.

זהו ספר המשך ל 'אני קלאודיוס' המופתי, שרבים מכירים אותו גם בזכות עיבודו לסדרת טלוויזיה מצליחה ואיכותית בשנות השמונים. הספר הראשון שנגמר במותו של הרודן המטורף קליגולה ובעלייתו של קלאודיוס לשלטון, ממשיך לגולל את קורותיה של הקיסרות הרומאית.

קלאודיוס, כמו גרמניקוס אביו, הוא היסטוריון המאמין שרומא צריכה להחזיר לידיה את שלטון הרפובליקה, הנתון בידי העם, ולא להפקיר את גורלה בידיה של שושלת קיסרית משפחתית. סבתו, ליוויה דרוסילה, נהגה להעלים ולהרעיל את כל מי שהאמין בדרך זו ואיים על המוסד השושלתי. אך דווקא בקלאודיוס לא נגעה לרעה משום שנחשב בעיניה רפה שכל וטיפש שלא ניתן לשאת את נוכחותו ומשעשע היה לו יכולנו לראות את פניה בטקס הכתרת נכדה לקיסר רומא.

באי רצון בולט, בלב חמוץ וקודר, נוכח האסונות הרבים שלהם היה עד, עולה קלאודיוס לשלוט כקיסר.

אירוע רודף אירוע: מלחמות בבריטניה, בניית נמֶל, ביצוע רפורמות דתיות, אך קלאודיוס אינו מבחין בשערוריות הנרקמות תחת עיניו, בחצר הארמון. חולשתו הגדולה היא אהבתו למסלינה, אישה נוטפת זימה, שפרשיות האהבהבים שלה ידועות לכל תושבי רומא.

למרות נטיותיו הרפובליקניות, גם קלאודיוס נופל ברשת הקיסרית, ומעניק אין ספור סמכויות לאשתו האיומה. גדולתו של רומן היסטורי זה, שמחברו לא החשיב במיוחד, הוא בכך שהוא מעלה שאלות לגבי האופן שבו מתנהלת הפוליטיקה, ומה עושה הכוח גם לאנשים הגונים, ובידי מי, בעצם, נמצאות ההחלטות הנוגעות לגורל האזרחים.

אנחנו, הקוראים, פוסעים עם קלאודיוס, עקב בצד אגודל, שמחים בניצחונותיו וחשים נבגדים כשמסלינה נואפת עם כל רומא.

עניין מיוחד ימצא הקורא הישראלי גם בהצצה אל הפרק ההיסטורי שבו נפרשים חייהם של היהודים בתקופת סוף ימי הבית השני, ומעניין לפגוש בדמויות מוכרות לנו כישו ופילון האלכסנדרוני והורדוס אגריפס, חברו הטוב של קלאודיוס, כשהן מוצגות בכתיבה בעיניים מערביות.

'אני קלאודיוס' הוא לא רק דרמה משפחתית משובחת העוסקת בשושלת מלוכה היסטורית, אלא תמונת ראי אקטואלית, מעוותת ומפחידה המהווה תזכורת עד כמה הכוח והשררה יכולים להשחית כאשר הם מרוכזים במקום אחד.

קלאודיוס האל מאת רוברט גרייבס, הוצאת ספרי עליית הגג, מאנגלית:אביעד שטיר, 559 עמודים.