פרויקט רוזי

4 במאי 2018

קל להבין מדוע פרויקט רוזי הפך לרב מכר עולמי. זהו ספר בידורי שעניינו הצצה לעולם של אלו שהפקיעו לעצמם את המילה מיוחד. הספר מאפשר לקהל אוהב- רבי- המכר לתחוב את ראשו אל סורגי האשנב הצר, להשליך בוטנים, לקרוא קריאות ביניים ולמחוא כפיים לשונה ולמשונה.

כמו כן הפופולאריות של העלילה הזאת נעוצה במבע הקולנועי שבה נכתב הספר. זהו ספר קולנועי מאוד, ויזואלי, הוליוודי בעל סוף טוב, ורוד וצפוי. ולעלילות כאלו אין התנגדות מצד אנשי רב המכר.

גיבור הספר, דון טילמן, הוא פרופסור מבריק ומצליח לגנטיקה הלוקה בתסמונת אספרגר, בגינה הוא סובל מקשיים חברתיים ומקושי להביע אמפתיה ורגשות. בעקבות סדרת כשלים רומנטיים מחליט טילמן לערוך פרויקט שיאתר את אשת חייו. כלוקה בתסמונת, הוא אינו משקיע בארוחות או בחיזורי פרחים למיניהם, אלא מרכיב שאלוני התאמה שמטרתם למצוא עבורו את הרעיה המתאימה, קרי: שתאכל בשר, שלא תעשן, שתהיה דייקנית ושמסת הגוף שלה תעלה בקנה אחד עם גובהה ומשקלה.

לחייו של דון נכנסת בסערה ועקב אי הבנה רוזי, אישה יפה, מעניינת וחריפה שנכשלת בשאלון הרעייה סעיף אחר סעיף.

כאן נקלע דון לבעיה רצינית: נשים אחרות שקיבלו ציון גבוה כלל אינן מושכות אותו לעומת רוזי, שנחשבת אסון גמור על פי השאלון המחמיר שלו.

טילמן מבולבל, תחושה הזרה לו ולאנשים מסוגו. כדי להתמודד עם הבעיה הוא מחליט להתגייס לעזרתה של רוזי בגילוי אחר סוד שאותו היא נושאת מאז היוולדה. לצורך כך משתמש טילמן בהשכלתו ובשכלו, עובר על חוקים וכללים והכי חמור:אינו נוהג באופן רציונאלי כפי שמצופה ממנו.

בניגוד לספר 'המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה', במרכזו ילד הסובל מאותה תסמונת, שמהווה כרטיס כניסה חד פעמי לעולמו המשונה, רב הכללים ונטול המטפורות, על פרויקט רוזי מעיבה עננה קלה של אי אמינות הקשורה לתודעת המספר. נדמה שטילמן יודע שהוא לוקה בתסמונת, אך בו בעת קורץ לנו מאחורי גבו כדי להקסים את הקהל. אך השימוש בקסם חותר תחת התסמונת שעניינה היעדר חוש הומור וקושי להבין סיטואציות חברתיות מורכבות.

אך למרות זאת, הקריאה בספר זה מומלצת ודומה לביקור בחנות ממתקים. כי פרויקט רוזי הוא ממתק ספרותי קל לעיכול, שאינו באמת מציף את הבעיות הרגשיות הכרוכות בתסמונת זו. פרויקט רוזי מעניק הזדמנות גם לשונים ולמיוחדים ליהנות מקיטש הוליוודי נוטף קצף של אופרת סבון.

פרויקט רוזי, מאת גרהם סימסיון, הוצאת אחוזת בית. מאנגלית:סיון בסקין, 304 עמ'.