החמישייה המופלאה של תשע נשמות

חמש קלאסיקות זערערות מצפות לנו ואף שמדובר בסופרים שונים מארצות שונות, נראה שיש משהו משותף לכולן. במוקד כל העלילות נמצאת פגישה שמשנה את חיי הגיבור עצמו.

יוצאת מכלל זה היא הנובלה חאדולה מאת אלכסנדרוס פאפאדיאמנטיס (תרגמה ישראלה אזולאי נחום) שאופייה של הפגישה שבה הוא מיסטי- מאגי. בספר זה נפגוש במיילדת שבעקבות קול אלוהי (או שטני) היא הולכת ומממשת את זממה דווקא בחסות המקצוע שלה, את הפשעים היא מבצעת בביתה וממשיכה בבתי הכפר הרחוקים תוך מסע בריחה קצבי מאנשי החוק. הקורא נותר קרוע בין אנשי החוק לחאדולה ואיננו מצליח להכריע בין שני הקצוות האנושיים.

זאת נובלה חייתית וגמישה מאד והקורא תוך כמה דפים מוצא את עצמו ביוון ההררית. תיאור הנוף החיצוני, ההררי והצמא על שמות הצמחים שבו ( דרכמונית איטלקית, תמכה, שמיר וטימין) מענג עד מאד ואיננו מפריע למהלך העלילה. שנים רבות ציפיתי לתרגום הספר הזה, (באנגלית תורגמה הנובלה כ"הרוצחת") וטוב היה לחכות.

עשרים וארבע שעות בחיי אישה מאת סטפן צוויג (תרגם הראל קין) מתרחש בפנסיון בריביירה הצרפתית, כאשר אחת הנופשות, אם נכבדת, נוטשת את בעלה ואת ילדיה ובורחת עם צרפתי מטורזן. אך כמו בסיפורי פנסיונים אחרים (דוגמת סיפורי קנטרברי לצ'וסר) הסיפור הזה הוא רק מסגרת לליבת העלילה, בה המספר בגוף ראשון משמש כמספר עד שסיפורו האישי לא חשוב (או לפחות לא נמסר לנו). כאן אנחנו מתוודעים לסיפורה של קשישה שתרה אחר אוזן קשבת לווידוי על יממה משונה ותזזיתית שאירעה בחייה לפני שנים רבות. גם אצלה העלילה קרתה בעקבות מפגש- עם מהמר חינני. תיאור כפות הידיים והאנשתן בספר זה מרהיב.

בהסיפור של הזקן הטוב והנערה היפה מאת איטלו סבבו (תרגם יונתן פיין), גבר זקן- מספר לא אמין- מנסה להילחם בתשוקתו לצעירונת שפגש ברכבת ולכפות על עצמו מוסר, ללא הצלחה רבה. סיפור שמוכיח שלאהבה אין גיל.

הגבר ביומנו של בן חמישים מאת הנרי ג'יימס (תרגם ארז וולק) חוזר לפירנצה ומתחקה אחר אהובתו שמתה. כשהוא נושא על עצמו מרמור וקנאה רבי שנים הוא פוגש את בן דמותו הצעיר, חוזה לו שחורות ומנסה להרוס את אהבתו לבת אהובתו הנושנה.

במריגולד שובה הלב והקצר להפתיע של דיקנס (תרגם יותם בנשלום) יש כל המרכיבים הרגילים: אפיון שפה מעקצצת ומענגת עד העצם- שיעור חובה בכל סדנת דיאלוג ואפיון שפה. וכמובן איך אפשר בלי תיאורי האוכל, עוני, יתמות, מחלות ואהבה תחת מטריית ההומור הענקית של דיקנס. גם בסיפור זה פגישה תשנה את חיי דוקטור מריגולד, סוחר עתיקות, ובאותה קלות חיננית של המאה ה- 19 הוא יאמץ ילדה אילמת חירשת, לא לפני שנתקל בענק, ויחנוך אותה בעגלת החפצים שלו. ולמרות משקלן המועט, הנובלות משרטטות חיים שלמים ומלאי עלילה.