גרמנים נגד גרמנים

4 באפריל 2018

ספרו הנפלא והמצמרר של משה צימרמן מבליט לראשונה את סיפורם הטראגי של יהודי גרמניה שנאלצו, בניגוד ליהודים מארצות אחרות, להתמודד עם זהותם הגרמנית, זו שכל כך העריצו ואחר כך ניסו לקבור אותה, ללא הצלחה.

הספר עוסק יפה בתהליך הסכיזופרניה הנפשית שהתחולל בקרב היהודים, שהרי האויב איננו מוצפן מעבר לשוחות ואיננו מתגנב בחשיכה. לאויב יש תווי פנים ודמות הגוף והוא נמצא בכל מקום, תחת השמש הגרמנית הקרה.

האויב הולך לאותה האופרה שהולך היהודי. האויב קורא את אותם הספרים שקורא היהודי. האויב הוא כאן ממול: בעל המאפייה הידוע בשטרודל המצוין שלו, וכן הפרופסור למדעים או לפילוסופיה שפרסם את מאמריו לצד עמיתו היהודי.

סכיזופרניה קשה זו מוצאת את ביטוייה בעלייתם יהודי גרמניה ארצה.

היקים, כפי שכונו, לא הצליחו למחוק את זהות האויב שממנו נמלטו ולא הפכו לדמות הצבר הטיפוסית.

הם הקימו פנסיונים באותה מתכונת גרמנית, והגישו שטרודל. הקפידו על השלאף שטונדה בין שתיים לארבע ולא הסירו את העניבה גם בשיא החום.

הספר נוגע גם בעוול שנעשה ליהודים הללו לאחר השואה. חכמים לאחר מעשה הפכו אותם לצאן כטבח, וקנטרו אותם שוב ושוב מדוע לא ברחו מגרמניה. אך כל אלו, כפי שמשכיל מחבר הספר להראות, הן אמירות בדיעבד.

כי אותם יהודים חשקו שיניים בחושבם שהאיום יחלוף. שההיגיון של העם הגרמני, למענו מתו במלחמת העולם הראשונה שנים עשר אלף יהודים גרמנים, לא יסכים לקבל את העיוות הנורא שייצגו הנאצים כשעלו לשלטון.

רק עם קריאת הספר מבינים עד העצם עד כמה מצבם היה בלתי נסבל. רק בדיעבד אפשר להבחין בשורת התמרורים הארוכה שניצבה שם, לאורך כל הדרך, אך מלכתחילה אי אפשר היה לראות אותם נכוחה. הספר מעמיק חדור בטבעה ובאופייה הרצחני של המפלצת הנאצית, מכונת תעמולה משומנת שדאגה מצד אחד לחוקק חוקים שיניסו את היהודים מגרמניה אך מצד שני שמרה על אווירה מעורפלת, כדי להוסיף ולסחוט ולשדוד את רכושם.

וכמו בשאלת האשמה, ספרו המצוין של קרל יאספרס, עוסק ספרו של צימרמן בפנים אחרות של שאלת האשמה ומחדד את אשמתם של הפושעים האמיתיים, הלא הם הגרמנים ולא היהודים כפי שעולה פעמים רבות מבין השורות, משהו שאולי מצביע על אנטישמיות יסודית במסווה של שאלה קנטרנית.

זהו ספר חשוב מאוד דווקא בימים בהם מתקיימת אינפלציה למושג פשיזם, שרק מי שהיה שם, מבין את טבעו האמיתי והמזוויע.

גרמנים נגד גרמנים-גורלם של היהודים 1938-1945 מאת משה צימרמן, הוצאת עם עובד,251 עמ'