באוהלי ישמעאל

4 באפריל 2018

לאור זוועות האינקוויזיציה, פרעות הצלבנים והפוגרומים השונים כנגד היהודים לאורך ההיסטוריה, נהוג להניח שהיהודים שגשגו תחת עול השלטון המוסלמי.

במשך שנים רבות לא הייתה כל התייחסות לשמונה מאות אלף פליטים שכונו 'עולים', אלו שנאלצו לברוח מארצות ערב בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל ושכל רכושם נגזל לטובת השלטונות.

עולים אלו נדרשו להביט קדימה ולשכוח מעברם ולהשתקם בכור ההיתוך הבן גוריוני שטמפרטורת המעלות שלו הייתה גבוהה במיוחד.

באוהלי ישמעאל, ספרו של מרטין גילברט, מבקש לנפץ את ההנחה שכבר הפכה לקלישאה שגויה לפיה ליהודים היה טוב מאוד בארצות האסלאם, והוא מעמיק אל תוך מורכבותם של היחסים בין שני העמים, מורכבות שראשיתה נעוצה בימי הכיבוש המוסלמי במאה השביעית לספירה.

הנביא מוחמד סבר שיוכל לגייס את היהודים לצידו, מאחר שלעומת שאר הפגאנים בחצי האי ערב, אמונתו דגלה במונותיאיזם צרוף. אך משנוכח לדעת שהיהודים מתעקשים להוסיף ולדבוק בתורתם, פתח כנגדם במסעות נישול, שוד והשפלה. השפלה שהתבטאה, בין היתר, בחובת ענידת הטלאי הצהוב, המוכר לשמצה מתקופות אחרות ואפלות בהיסטוריה.

הספר מקיף מחקר שיטתי ומעמיק: למן הכיבוש המוסלמי, עבור דרך התקופה הצלבנית והעותומאנית וכלה בימינו אנו.

המחבר, שהיה גם הביוגרף של צ'רצ'יל, מישיר מבט אל ההיסטוריה ואינו חושש להתמודד עם שאלות רבות: האם ומדוע היה יחס המוסלמים שונה ליהודים מאשר לנוצרים, מי היהודים שכן הצליחו לשגשג תחת המשטר המוסלמי ואיזה מחיר נאלצו לשלם בשל כך, כיצד משפיעה סוגיית יהודי ערב על המשא ומתן הפלשתיני שבימינו, והאם התנגשות הדמים בינינו לבין הפלשתינים היא אכן על רקע ציוני בלבד או שמא הרגשות האנטי יהודים והאנטי ציונים חד המה.

נושא נוסף שמעלה המחבר הוא נושא היהודים המומרים. הללו התאסלמו רק כדי שיניחו להם ולמשפחותיהם, אך נורא לגלות שאף עליהם לא פסחה ידו הקשה של השלטון ובעטייה זכו למעמד נחות ופגיע משלהם.

ספר נוסף, בהקשר זה, ראוי לאזכור והוא ספרה של ג'ואן פיטרס "מאז ומקדם" שראה אור בשנות השמונים וזכה לשבחים מפי ההיסטוריונית הנודעת ברברה טוכמן.

שני ספרים אלו מהווים השלמה היסטורית לפרק נשכח ונידח בתולדות יהודי ארצות ערב והם חשובים לכל בר דעת.

אך יותר מכל, בין שלל העובדות והמספרים מובא סיפורו של מיעוט שנאבק בכל מחיר לשמור על עצמאותו בכל נקודה ונקודה על ציר ההיסטוריה.

באוהלי ישמעאל-תולדות היהודים בארצות האסלאם מאת מרטין גילברט, תרגמה מאנגלית: לבנה זמיר, הוצאת כנס הפקות, 382 עמ'