עידן התמימות

12 במרץ 2018

לצד עבודתה כסופרת, עסקה אדית וורטון בעיצוב פנים ובאדריכלות נוף, מקצועות שבעזרתם הצליחה לשרטט ולתאר את עולמם של בני החברה הגבוהה בני יורק של סוף המאה התשע עשרה.

בתיאור רגשי ומדויק להפליא מתגלה לקוראים עולם, מעין מועדון סגור, שבו ה"איך" הרבה יותר חשוב מה"מה." עולם שבו יוצאים לאופרה בעיקר כדי לגלגל רכילות, עולם שבו מתקיים סלון ספרותי שבו אין מזכירים את דיקנס מכיוון שלא תיאר בספריו ג'נטלמנים הגונים מבני המעמד הגבוה. עולם שבו לא יסלחו לנערה אם העזה ללבוש שמלה שחורה בנשף. ועולם שבו צורכים תרבות כפי שצורכים כסתות, כפפות ומפיות רקומות.

על רקע התיאורים הללו, אנו פוגשים בניולנד ארצ'ר, עורך דין צעיר ונכון שערב ארוסיו לנערה הנכונה, פוגש באופרה את אלן אולֵנסקִה, מכרה מהעבר ובת דודתה של ארוסתו. אולנסקה משמשת בתפקיד הכבשה השחורה המכתימה את המשפחה האצילית בפרשייה איומה כאשר היא נמלטת מבעלה ומנישואיה האיומים היישר לזרועותיו של החופש.

כצפוי, מצקצקת החברה בלשונה, וגם צקצוקיו של ארצ'ר אינם נפקדים.

אבל מהר מאוד נשבה ארצ'ר בקסמיה של אלן. אלן מציגה בפניו את החיים החופשיים מכל הכללים הנוקשים והשרירותיים של החברה בה הוא גדל. היא מהווה בעבור ניולנד את כל מה שהוא חפץ ועורג אליו, ההיפך הגמור מחיי הפינה הבינוניים המצפים לו עם ארוסתו. הוא נסחף לחיי אהבה ומייחל למפגשים עם אלן ותוך כדי כך מתחיל לפתח יחס דו ערכי לחברה שרואה את עצמה נעלה ומרוממת מכל, אך מבכרת להעלים עין מחטאים מסוימים.

בניגוד למצופה, הרומן בין ניולנד לאלן אינו מתממש. אט- אט סוגרת החברה על ניולנד. וגם כאשר הוא מחליט להמריא אל מעבר לחיים הקרתנים, החברה מתגודדת מסביבו ומאלצת אותו, בגינונים דקיקים, להינשא לארוסתו ולנהל את חייו כבעל משפחה מהוגן.

ספרה של אדית וורטון שייך לספרים שבהם הרקע והתקופה נחוצים מאוד. יש סמליות רבה בעובדה שהיא הייתה האישה הראשונה שזכתה בפרס פוליצר על יצירתה.שכן, זהו איננו עוד רומן רומנטי, אלא רומן הסוחף לתוך עולמן הרגשי של הדמויות, בתקופה בה מוסד המשפחה היה מקודש עת נשים היו תלויות כלכלית בבעליהן, ולגברים היו נמחלים חטאים רבים, כולל בגידות וניאופים.

עידן התמימות הוא ספר על תקופה, על עידן שבו התמימות קודשה והתנוססה כלפי חוץ, אך פנימה, תחת הכסתות, המפות המגוהצות והרהיטים הכבדים רחשו ובעבעו יצרים ומאווים שהודחקו בידי שקרים, העמדות פנים ותלי תלים של זיופים.

עידן התמימות, מאת אידית וורטון, מאנגלית:עידית שורר, הוצאת כתר, 327 עמ'